SaS bude mít Republikovou radu, rozhodovat se bude o setrvání v koalici

Strana SaS rozhodne na mimořádně rozšířené Republikové radě 6. července o dalším postupu v koalici. Po jednání vlády to v úterý uvedl ministr hospodářství Richard Sulík (SaS).

„Jsme svědky hrubého porušení legislativního procesu. Rovněž opakovaného porušení koaliční smlouvy. Byli jsme i terčemi útoků, lží, prostě nemá smysl se tvářit, že problémy v koalici nejsou,“ řekl Sulík.

Situace je podle něj vážná zejména po událostech z posledních týdnů.

Na rozšířené Republikově radě, kde budou i poslanci a ministři za SaS, přijmou podle Sulíka další rozhodnutí, postup a možná nějaké podmínky.

Lídr hnutí OĽaNO Igor Matovič následně oznámil, že strana také plánuje svolat mimořádné předsednictví. Prohlásil to po jednání vlády s tím, že situace je v koalici vážná.

\“Nedá se takto dál fungovat, že vám koaliční partner sabotuje, blokuje rozhodnutí tím, že nechodí na koaliční rady,\“ řekl. Jak dále objasnil, musí se rozhodnout jak dál. Chtějí, aby to bylo rozhodnutí společné.

Spor v koalici se opět vyostřil poté, co poslanci ve středu prolomili veto prezidentky Zuzany Čaputové při tzv. . protiinflačním balíku z dílny ministra financí Igora Matoviče (OLANO).

SaS a Matovič se následně obviňovali ze spolupráce s opozicí a fašisty.

SaS opět pro Matovičovy útoky odmítla chodit na koaliční rady, Olano zas obvinilo liberály z rozbíjení vlády. SaS si vzala čas na promyšlení, co dál. Připustila tehdy i odchod z koalice, přestože tvrdí, že má vůli v kabinetu pokračovat.

Matovič vyzval SaS k usmíření, ta ještě neřekla, jak bude postupovat dál. Během víkendu šéfka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová řekla, že liberálové o odchodu z koalice neuvažují.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram