Osedlejte si sedací pytel

Jen si tak sednout, nejlépe do něčeho pohodlného, ​​a hovět si. O tom cosi věděli už naši dávní předkové. Stohy měkkých polštářů tvořily odjakživa základ domácí pohody. Zapomeňme na chvíli na klasické podoby židlí a křesel a vyvalme se. Hitem jsou sedací pytle.

Sedací nábytek se začal používat již 4500 let před naším letopočtem. Už pravěcí lidé, sedící kolem topeniště, se potřebovali izolovat od chladu země, a tak vymysleli různé podložky. Sezení na vyvýšeném místě zároveň zdůrazňovalo i postavení ve skupině či v dané společnosti. Způsob sezení se odrážel i od topného systému – těžká masivní křesla s plnými opěradly, která sloužila v místnostech s kamennými zdmi a otevřeným krbem, bývala obložena kožešinami a polštáři. Jejich připevněním vznikly postupně čalouněné nábytky. Když přišla na svět modernější topná zařízení, židle a křesla se staly vzdušnějšími.

Posed je základ
Dnes si na dobré a pohodlné sezení potrpíme, protože hodně času trávíme za počítačem a naše páteř si zaslouží pozornost. Pohodlí při sezení řešíme, ať jsme kdekoli – doma, v práci, na dovolené či jinde v terénu. Někdy nám na posed dobře poslouží i obrubník na chodníku, jindy nám neulahodí ani nejpohodlnější ušák.

Obchody jsou zaplaveny sedacím nábytkem různého druhu a už dávno nejsme odkázáni na socialistickou uniformitu kuchyňských židlí, lavic či několika standardních druhů obývacích sedacích souprav, i když je třeba uznat, že sedmdesátá léta v nábytkovém designu dnes mají svou historickou hodnotu. Vedle často nevkusného, ​​nepraktického sedacího nábytku z levných materiálů nebo u ohromně drahých kožených sedacích souprav dokáží potěšit moderní, svěží, nápadité a cenově vcelku dostupné sedačky. Do této kategorie určitě zapadají stále populárnější sedací pytle.

Fajnšmekři vakem drukují
Jistě jste je už viděli. Bývají součástí kavárenského zařízení, v létě je vidět přímo z ulice na kavárenských terasách. Na první pohled působí natolik ležérně, že možná ani nemáte chuť sednout si do nich, neboť se vám zdá, že se z nich nebudete umět postavit. Celé je to ovšem trochu jinak. V podstatě jde o polštář obřích rozměrů, do kterého si můžete sednout jako do křesla, rozvalit se na něj jako na kanapu nebo si jej jinak libovolně „osedlat“ podle toho, na jakou polohu máte zrovna chuť. Je vyroben ze speciální pevné látky a plněný polystyrenovou drtí nebo malými kuličkami, které se uvnitř přesypají, díky čemuž lze polštář natřást do požadovaného tvaru.

Na Slovensku se sedací pytel začal objevovat zhruba před pěti lety, podobně jako v Česku, v západní Evropě tento koncept existuje již o pár let déle. Dnes ho už vídat v běžné nabídce našich nábytkových prodejen a funguje také jeho internetový prodej. A co je nejdůležitější – tato komodita inspirovala nejen naše domácí výrobce, ale i designéry. Fajnšmekři, kteří sedací pytle vyzkoušeli už všelikde za hranicemi, tvrdí, že u nás je v tomto směru co dělat a vyvíjet. Jednoznačně sedacím vakem drží palce.

Garážový začátek
„Poprvé jsem ho zažil v roce 2005, seděl jsem na něm v Thajsku v jednom plážovém baru. Zalíbil se mi tím, jak se přizpůsoboval tělu,“ říká Martin Guttman, tehdy ještě bankovní manažer. Vzápětí si něco podobného chtěl koupit na Slovensku. Neuměl ani pořádně popsat, na čem to vlastně seděl a jak by měl výrobek nazvat. Zjistil, že nic takového u nás neexistuje, a rozhodl se, že vak si zhotoví sám. „První kusy, které jsem začal dělat pro kamarády, vznikly u mě v garáži.

Našel jsem si krejčího, který to podle mých instrukcí ušil. Zkoušeli jsme jako výplň ledacos, nakonec jsme se rozhodli pro polystyren, který se využívá v potravinářství, lisují se z něj tácky. Granulát je kvalitnější než drť nebo stavební polystyren a je zdravotně nezávadný, pružný, nepohlcuje vlhkost, po stlačení se vrací do své původní podoby a nemačká se.“ Produkt se postupně dostal do výroby ve více tvarech, barvách a designérských návrzích, ve velikostech pro děti i dospělé. Dnes je zmiňovaný výrobce jako průkopník na slovenském trhu v konkurenci dvou-třech dalších domácích výrobců.

Na mnoho způsobů
Když si na vak sednete, lépe řečeno, když se do něj zaboříte, anatomicky se přizpůsobí tvaru vašeho těla a měl by vám zajistit odlehčené, příjemné sezení, během kterého máte celé tělo vykonturované a podložené polystyrenovou hmotou. Ta má současně tepelněizolační vlastnosti, takže v chladné místnosti máte hned pocit tepla a případnou vlhkost polystyren nepohltí. Některé modely polštářů lze naformovat i na pět až sedm způsobů, ty větší mohou posloužit i k sezení pro dva a formováním dosáhnete i podoby křesla s opěrkami na ruce i na hlavu.

Potahy se vyrábějí většinou z odolné, zatírané či patinované polyesterové látky, syntetické kůže, takzvané ekokůže, nábytkářské bavlny, koženky či rifloviny, nebo nově iz oboustranně poplastované látky, která je stoprocentně odolná vodě a vhodná je zejména do exteriérů. Nejdražší modely jsou samozřejmě z pravé kůže. Vaky vyžadují kvalitní šití, některé druhy fungují na systém vnitřního zipu, překrytého dvojitým materiálem a zapnutým páskou typu suchého zipu.

Škola se vyplácí
„Na začátku jsme dělali klasické čtvercové, kulaté pukové a obdélníkové tvary, které jsou nejjednodušší na výrobu. Dnes jsou již v nabídce další speciální typy polštářů – jedny se osvědčily například pro děti k sezení a zároveň jako hračka, jiné jsou vhodné například pro kojící matky,“ říká Guttman. Sortiment se snaží pravidelně inovovat, což se odráží nejenom v rozšiřování barevné a materiálové škály, ale především v designérském přístupu.

Jelikož rád spolupracuje s tvůrčími lidmi, bylo zřejmě otázkou času, že vznikla spolupráce s bratislavskou Školou užitkového výtvarnictví Josefa Vydry. Jako výrobce navrhovaných produktů se podílel na maturitních či koncerročních pracích studentů. Dokumentovala to i nedávná výstava v bratislavské galerii Satelit. Jeden z modelů dokonce získal hlavní cenu v kategorii doplňků na letošním veletrhu Nábytek a bydlení v Nitře.

Řešení pro děti jsou spojena s novými nápady. Tyto sedací pytle s dírou uprostřed
slouží jako sezení i jako bezpečná prolézka, lze je spojovat a rozpojovat

Více než lokální úroveň
Zdá se, že spolupráce s budoucími výtvarníky je dobrá cesta. Firma nechce jen „nasekat“ levné vaky do prodeje v hypermarketech. Chce jít cestou, která dokazuje, že výroba se dá doplnit vhodnou komunikací přes značku, která její výrobky sjednocuje, mluví o kvalitě a zaručuje víc než jen její lokální úroveň. Cení se dobrý nápad. Co do kvality je poměrně silná konkurence výrobců v Česku, cenově výhodnější, ale kvalitou méně srovnatelné jsou výrobky z Polska. V současnosti se testuje zcela nový sortiment výrobků také ve spolupráci s výtvarníky – do výroby se chystají závěsné a přenosné přebalovací pulty pro miminka s úložnými prostory, kojící polštáře či dětské tašky.

Mladí oceňují
Sedací pytle imponují hlavně mladým, nejsilnější se ukazuje skupina lidí od osmnácti do čtyřiceti let. Rodiče dopřejí pohodlí tohoto druhu hlavně malým dětem, pohodový styl sezení patřičně oceňují teenagery během učení, při poslechu hudby nebo sledování dobrého filmu. Pěti až desetikilogramové vaky jsou snadno přenosné, jednoduché na údržbu, většinou jsou antialergické a mají široké uplatnění v interiérech i exteriérech.

Kromě restaurací a letních teras je už začínáme vídat ve vestibulech veřejných budov, knihkupectvích, v dětských centrech, školkách, zahradách, v domovech sociálních služeb i v nemocnicích. Výborně se jim daří na letních festivalech či různých performancích, skvěle oživí společenské oslavy či firemní akce. A samozřejmě jsou pěkným a užitečným doplňkem přímo v domácnostech. Lékařská doporučení na výrobky potvrzují, že sedací pytel je dobrý pro relaxaci, bezpečný pro děti a vhodný pro polohování, rovnoměrně podpírá tělo a nezpůsobuje deformování páteře.

Soustřeďte se na výběr
Při výběru vaku od různých výrobců je třeba věnovat pozornost více věcem. Důležité jsou rozměry – obrázky velmi zkreslují a přestože má zákazník pocit, že velký pytel je poměrně levný, v porovnání s rozměry tomu tak nemusí být. Menší pytle jsou vhodné pro děti, pro dospělé nejsou tak pohodlné a prostorné a síla přesýpávání polystyrenových kuliček není tak významná. Pozor, ne všichni výrobci používají jako náplň polystyrenové kuličky, někdy ji nahrazují drtí, která vzniká z polystyrenového odpadu a bez jakékoli kalibrace se prodává dále jako izolační materiál. Podstatný je také povrchový materiál. Pro levné verze vaků se používají většinou i méně kvalitní látky, které častým používáním ztrácejí na vzhledu.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram