Ceny ropy klesly pod 100 dolarů za barel

Cena černého zlata se propadla o více než 4%.
Ceny ropy na začátku nového týdne padly o více než 4 % a dostaly se pod hranici 100 USD (91,74 eura) za barel. Důvody jsou plány týkající se uvolnění rekordního objemu ropy ze strategických rezerv a pokračující protipandemické restrikce v Číně.

Nejníže od 25. února
Barel (159 litrů) americké ropy WTI s květnovým kontraktem se v pondělí v 19:32 SELČ prodával se ztrátou 4,06 USD nebo 4,13 % po 94,20 USD. Červnový kontrakt na severomořskou ropnou směs Brent se v 19:39 SELČ obchodoval s minusem 4,53 USD nebo 4,41 % po 98,25 USD za barel.

WTI zřejmě v pondělí uzavře nejníže od 25. února, což byl první den po ruském útoku na Ukrajinu. Brent asi uzavře nejníže od 16. března.

Členské státy Mezinárodní agentury pro energetiku (IEA) uvolní ze svých rezerv během příštích 6 měsíců 60 milionů barelů navíc ke 180 milionům barelů, které přislíbily uvolnit Spojené státy, aby vykompenzovaly výpadek dodávek ruské ropy na trhy v důsledku mezinárodních sankcí proti Moskvě.

Vykrytí výpadku z Ruska
Objem ropy uvolňované strategických rezerv v příštích šesti měsících činí 1,3 milionu barelů denně, což je dostatečně mnoho na vykrytí výpadku ruských dodávek ve výši 1 milion barelů denně, uvedli analytici americké banky JP Morgan.

Dalšími faktory, které mají negativní vliv na ceny ropy, je pokračující posilování dolaru a protiepidemické restrikce v Číně.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram